|Homepage| — |Naslovna| — |Sadržaj| — |Predgovor| — |Uvod|

 

36.

Hebrangov desant na “središnji dnevnik” HTV-a i o nesvjenoj premoći medija nad vlašću značenja



CENZOR BEZ ŠKARA

ili Daily Mirror na Prisavlju


Hrvatski se političar u osiguravanju svoje jadne uloge u stvaranju lokalne političke svijesti približio metodi dorade informacije kojoj je ponovnu slavu priskrbio britanski tabloid Daily Mirror povodom razotkrivanja velike afere s perverznim mučenjem iračkih zatvorenika. Premda je zgražanje nad senzacionalističkim motivima i profiterskim postupkom Daily Mirrora umjesno, pravi skandal je u tome što je tabloid pogodio istinu ostavši vjeran svome tabloidnom pravilu igre — postupam kao da činim istinito! To načelo tvori temelj ljudskog odnosa: varam te istinom.


 

Najnoviji sukob „politike“ i „medija“ zbog telefonske intervencije ministra zdravlja i potpredsjednika vlade Andrije Hebranga u uredništvu središnjeg Dnevnika HTV-a pokazuje da ta osjetljiva društvena problematika nije tek breme „socijalističkog nasljeđa“ ili samo eksces „okorjelog tuđmanovca u detuđmaniziranom HDZ-u“. Ona je više simptom obrnutih odnosa moći između aparata vlasti i medija. Ako su se mediji pod autoritarnom vlašću partije u socijalizmu ili tuđmanizmu morali boriti za istinu a protiv političarske moći, doctor universalis hrvatske politike ima peh da se danas mora boriti za riječ tamo gdje se stari HDZ osjećao kao gazda u kući: u HTV-izvještaju o postupku Vlade u privatizaciji „Sunčanog Hvara“ ministru Hebrangu je falila presudna polovica rečenice, izvještaj je bio iskrivljen, pa ga je on još u live-prijenosu TV dnevnika morao ispraviti i dopuniti, i to sad i odmah!

Kontakt-emisija za vladu

Političarske žalbe na medije prilično su raširene, no Hebrangov ratoborni potez je specifičan ali nipošto neviđen. Takvu rekonkvistu već je pokušao glasnogovornik HDZ-a Ratko Maček u prvoj emisiji „Forum“ HTV-a nakon parlamentarnih izbora (25. 11. 2003.). Kao bivši spiker HTV-a znao je očito bolje od Hebranga kako se to radi: preko režije je poslao mamac i zbunio voditelja Ladišića koji se polakomio na „ekskluzivu“ da glasnogovornik HDZ-a „želi demantirati“ upravo izrečenu izjavu Vladimira Šeksa, svoga stranačkog bossa u studiju (i budućeg novog predsjednika Sabora). No, pušten na telefon, Maček se bacio na demantiranje drugih sudionika razgovora.

I Mačekova i Hebrangova intervencija imaju, bez obzira na sličnost u agresivnosti i na razliku u tehničkoj izvedbi, čudnovat demokratski karakter: predstavnici državnog aparata nastupili su skoro kao obični građani koji se bore za ravnopravnu, točnu i vjerodostojnu prezentaciju informacija u izvještajnom stroju medija, samo što se to informiranje tiče reprezentacije same vlasti a medijski stroj je državni. Ipak, autoritarnost toga čina, izvedenog po uhodanom obrascu intervencionizma odozgo, ne postoji. Nije riječ o manjku volje za autoritarnošću nego o nedostatku uvjeta za njezino ostvarenje. Intervenirati danas telefonom u neku moderno opremljenu tv-redakciju u kojoj kamera ne pokazuje samo scenu ispred zida već i redakcijska kretanja iza zida, znači dospjeti u opasnost da netko taj upad vlasti na licu mjesta stavi u „breaking news“.

No, budući da je riječ ipak samo o HTV-u, transparencija zidova je samo privid, urednik još nije dovoljno vidljiv a uprava HTV-a je politički manje kompetentna od Hebranga pa je ministar imao sreće. Uprava se, umjesto da je djelovala slobodno po pravu, obratila javnosti defanzivnim saopćenjem o svome pravu na slobodno djelovanje. Ona ne vidi da je Hebrang svojom bahatošću zapravo priznao premoć medija nad vlašću; aparatčik je izgubio bitku samim činom naknadne intervencije jer istinska moć vlasti sastoji se samo u autocenzuri medija. Bez toga, vlast se mora pokazivati kroz sam medij. Ako su stara pruska i ruska cenzura isijecale škarama dijelove stranica, Hebrang je posljednji heroj totalne vlasti: on lijepi dijelove teksta koje je medij izostavio.

Daily Mirror sa Prisavlja

Tako se hrvatski političar u osiguravanju svoje jadne uloge u stvaranju lokalne političke svijesti približio metodi dorade informacije kojoj je ponovnu slavu priskrbio britanski tabloid Daily Mirror povodom razotkrivanja velike afere s perverznim mučenjem iračkih zatvorenika. Premda je zgražanje nad senzacionalističkim motivima i profiterskim postupkom Daily Mirrora umjesno, pravi problem afere nije u tome što je tabliod iznio istinu izdavši temeljna načela novinarstva (obavezu iskrenosti, istinitosti izvora i povjerenja javnosti). Značajnije je to što je pogodio istinu ostavši vjeran svome tabloidnom pravilu igre — postupam kao da činim istinito! To nečelo tvori temelj ljudskog odnosa: varam te istinom! Ako je to preteoretično, treba znati da su svojedobno i hrvatski tabloidi i ozbiljni tjednici jednako uspješno i istinito pisali o stvarnostima hadezeovske vlasti, od tajkunskih pljački do likvidacije srpskih civila po gradovima unutar i izvan ratnog područja. Sve „nerealno“ je bilo tako stvarno da je i najgori tabloid lako pogodio ono “nemoguće”. U tome je tragedija hrvatske nevinosti. Istina nacionalne emancipacije curila je iz karaktera vlasti kao što se i sadašnja istina globalizma cijedi iz karaktera iračkog pohoda.

Na to ukazuje prezreno opravdanje otpuštenog glavnog urednika Daily Mirrora da je sam događaj ipak bio istinit. Cijeli argument urednika glasi: ako se britanska vlada izvlači na medijsku montažu, ona se izvlači od konzekvencija svoga udjela odgovornosti u aferi Irak a on je neovisan o novinskoj montaži. Medijski skandal koji je priredio Daily Mirror s montiranim fotografijama istinitih događaja važan je zato što je taj medijski trik jedini smislen i istinit događaj u cijeloj operaciji Irak. Nakon svih lažnjaka Busha i Blaira, od kojih je glavni postojanje postrojenja za proizvodnju dalekometnog oružja za masovno uništenje koja nisu pronašli eksperti UN-a a jedan povjerenik britanske vlade se ubio nakon što je provalio tajnu BBC-u o lažiranju izvještaja, montiranje fotki Daily Mirrora medijsko je dovršenje politike laži kao globalnog procesa.

Potez tabloida nije samo „utemeljeno lažan“ u tome smislu da parazitira na istinitosti događaja za koji nije mogao pribaviti autentične dokumente pa ih je (radi senzacije, pravdoljublja ili profita) fabricirao medijskim sredstvima kao što policija „radi pravde“ namješta dokaze. Potez Daily Mirrora je ponovljeno odigravanje istine da je sam irački rat perverzna namještaljka cijelom svijetu. Fake je jedina istina, ali još gore od toga je kolateralni istinosni učinak tog medijskog poteza: tabloid je otkrio da to nisu uradili oni za koje se danas zna da su mjesecima raspolagali pouzdanim i autentičnim dokumentima o tome. Da nije bilo laži Daily Mirrora, ni iznuđena priznanja Pentagona ne bi bila tako odlučna, iskrena i politički autentična. Istina naime nije samo ona faktička o činjenicama rata nego politička istina činjenica o ratu. Onome tko je imao uši, dovoljno je bilo američko insistiranje na izuzeću vlastitih vojnika od kaznenog progona drugih država. Poslije ubojstva silovane djevojčice na Kosovu do iračkog snuff-bordela ratnika i ratnica vidimo i zašto.

Politika nevjerovanja i lijepe duše

U hrvatskoj javnosti se to veliko svjetsko-teorijsko pitanje sad postavlja iznova: poslije velikog razočaranja „poštenjem“ politike 3. siječnja danas je u pitanju „istinitost“ politike reformiranog HDZ-a. Ako nekadašnji koalicijski partneri sad složnije ocjenjuju učinke Sanaderove politike simboličkih gesti kao krađu njihovoga reality showa koji sami nisu znali izvoditi kad je bilo vrijeme, to je puka psihološka kompenzacija gubitka kako stvarnih tako i umišljenih zasluga „za Hrvatsku“ (Račan). No, ukazivanje na Sanaderovu „neiskrenost“, na diskrepanciju između njegovih navodno lijevo-liberalnih djela i desno-centrumaških uvjerenja, povlači za sobom dublje pitanje o političkoj autentičnosti kritičara.

Tajna Sanaderove politike je kao i u slučaju Daily Mirrora to da je samo fake istinit, stvarni relevantni događaji su već odigrani (sudovi, porezi, autoputevi) ili se odigravaju negdje drugdje (Haag, Bruxelles). On samo čini kao da je njihov subjekt. Poput Daily Mirrora i Sanader radi točno ono što nisu radili „autentični subjekti politike“ a po pretpostavci su to morali činiti da bi vjerodostojno bili to što misle da jesu. Stoga, ako je Sanaderov politički profit ljigav zbog toga što on navodno ne vjeruje u ono što radi, kritika s lijevog stranačkog centra je ljigava zato što nije radila ono u što je navodno vjerovala.

 

|Homepage| — |Naslovna| — |Sadržaj| — |Predgovor| — |Uvod|